Beskidy z psem 2015: przygotowanie


Beskidy z psem 2015

Przygotowanie

Realizacja projektu, nad którym pracowałem przeszło pół roku jest już na wyciągnięcie ręki. W poniedziałek 27 lipca o godzinie 21:25 wsiadam razem z Brego do pociągu. We wtorek rano powinniśmy być w Ustroniu. Tam zaczyna się nasza 30 dniowa wędrówka Głównym Szlakiem Beskidzkim. Meta to miejscowość Smerek odległa o 463 km górskich szlaków.

Beskidy z psem 2015

Do podjęcia tak wymagającego wyzwania zmotywował mnie Aleksander Doba. W tym roku było o jego wyczynie głośno. Samotnie, kajakiem, wyłącznie dzięki sile własnych mięśni przepłyną Ocean Atlantycki z Lizbony do Florydy (więcej o nagrodzonym w konkursie National Geographic Aleksandrze Dobie). Pierwszy plan zakładał, że w tym roku pokonam 5000 km motocyklem jadąc na południe. Wyczyn Olka wskrzesił jednak we mnie więcej odwagi. Zacząłem szukać i znalazłem najdłuższy szlak w polskich górach – Główny Szlak Beskidzki.

Podróże, które pragnę realizować, chciałbym aby inspirowały innych do podejmowania trudności i spełniania marzeń.

„Nie bójcie się mieć marzeń, marzyć to jest dobra rzecz, marzyć można sobie o wszystkim, nie ma ograniczeń, ale potem te niektóre marzenia trzeba przekuć w plany, a plany realizować”

Aleksander Doba

Piesze wędrówki nie są mi obce jednak nigdy nie byłem na tak wymagającej trasie. Będę podróżował przez najpiękniejsze rejony polskich Beskidów. Cały miesiąc spędzę w górach do których od zawsze miałem sentyment. Razem ze mną będzie mój wierny towarzysz – Brego. Razem z nim przemierzałem okolice mojego miasta. Kilka razy odwiedziliśmy Kampinoski Park Narodowy. Spędziliśmy kilka dni w Beskidzie Sądeckim i w Sudetach. Nie będzie to nasza pierwsza wspólna wyprawa. Mimo tych wszystkich pozytywów i niewątpliwych wspaniałych przygód, które nas tam czekają będę musiał wykrzesać z siebie wiele sił, odwagi i wytrwałości. Na moich plecach przez cały czas będzie ciążył ekwipunek – jedzenie dla mnie i dla psa oraz cały sprzęt campingowy, czyli namiot, śpiwór, mata, kuchenka gazowa i mnóstwo innych niezbędnych rzeczy. Większość nocy, jak nie wszystkie, spędzę pod namiotem. Nie raz będę prawdopodobnie zmuszony nocować w dzikich miejscach gdzie nie będzie dostępu do wody, jedzenia czy prądu. Z drugiej jednak strony szlak którym będę podążał został przebyty już przez wiele osób. Myślę, że realizacja tego projektu to próba, która jest kolejnym krokiem w spełnianiu moich marzeń.

Przygotowania do tak dużego przedsięwzięcia zajęły wiele czasu. Zbieranie pieniędzy i potrzebnego sprzętu. Tworzenie dokładnego planu wyprawy. Trasa projektu Beskidy z psem 2015 nie będzie pokrywała się w 100% z Głównym Szlakiem Beskidzkim. Spowodowane jest to tym, że trzy z czterech znajdujących się na GSB Parków Narodowych jest zamkniętych dla czworonogów. Jedynie Magurski Park Narodowy zezwala na wprowadzanie psów na teren Parku. Najdłuższy górski szlak w Polsce ma około 496 km. Ze względu na delikatne modyfikacje długość mojego szlaku ma 463 km. Podróż rozpocznę w Ustroniu w Beskidzie Żywieckim, gdzie dojadę pociągiem, a zakończę ją w miejscowości Smerek w Bieszczadach. Stamtąd mam autobus do Sanoka. Odcinek z Sanoka do Warszawy pokonam już tradycyjnie pociągiem i w domu powinienem być już we wrześniu.

Podczas wyprawy będę starał się udostępniać wpisy na blogu prosto ze szlaku o ile będę miał dostęp do internetu i wystarczająco energii (elektrycznej… ). Szansa wyjazdu na tak długi czas w piękne, Polskie góry to „przekucie marzeń w plany i realizacja tych planów”.

Poniżej udostępniam dokumenty (notatki, listę kontrolną, plany, kosztorysy) które stanowią moje przygotowanie do tegorocznego, największego przedsięwzięcia Beskidy z psem 2015.

Życzycie mi powodzenia.

Pozdrawiam i do zobaczenia na szlaku.

Reklamy

3 uwagi do wpisu “Beskidy z psem 2015: przygotowanie

  1. Cześć Artku. Ja z synem już w domku. Fajnie było Cię poznać na szlaku. Po blogu widzę że jesteś bardzo dobrze przygotowany do wyprawy. Życzymy Ci dużo wytrwałości i sił. Pozdrowienia dla Brego. PS. Będziemy ci kibicować 😉 Maciek z Kamilem

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s