Szlak Bursztynowy: Dotknąć historii


Szlak Bursztynowy

Najogólniej mówiąc jest to transkontynentalny arteria komunikacyjna łącząca północno-wschodnią Italię z wybrzeżem Bałtyku. W starożytności rzymscy kupcy przemierzali ten szlak aby handlować z ludami żyjącymi na północ od Dunaju. Rzymskie pieniądze oraz towary wymieniali m.in. na bursztyn oraz skóry.

Przebieg szlaku nie jest ściśle określony. Jako początek przyjmuje się miasto Aquileia (Akwileja) w północno wschodnich Włoszech, 9 km od Adriatyku. Drogą bitą prowadził do Canuntum (dzisiaj w północno-wschodniej Austrii), nad Dunajem. Odcinek z Aquileii do Carnuntum nazywany jest drogą bursztynową. Jego przedłużenie poza granicami Imperium Rzymskiego, przecinające resztę Europy, nazwane zostało Głównym Szlakiem Bursztynowy. Jako punkt docelowy uznaje się południowe wybrzeże Bałtyku, ujście Wisły oraz szczególnie bogate w bursztyn wybrzeże półwyspu Sambii.

Przez terytorium dzisiejszej Polski przechodził znaczny odcinek Głównego Szlaku Bursztynowego. Na obszarze Dolnego Śląska, od przejścia Polskie Wrota koło Kudowy na Ziemi Kłodzkiej kierował się na północ przez Bardo Śląskie, okolice Lutomierza, okolice Białobrzezia, równinę Wrocławską, okolice Jaksonowa, Wrocław. Następnie dalej na północ do ujścia Wisły.

Jako okres największego ruchu na Głównym Szlaku Bursztynowym uznaje się lata panowania Cesarza Marka Aureliusza (161-180). Znaleziska archeologiczne, dzięki którym został wyznaczony zarys przebiegu szlaku bursztynowego, w największej ilości datowane są na ok. I – III w n.e. Po roku 275 gdy Rzymianie zostali zmuszeni do opuszczenia Dacji, struktura ekonomiczno-organizacyjna została rozbita i handel bursztynem przygasł.

Znaczenie szlaku bursztynowego nie ogranicza się jedynie do wymiany handlowej. Słynna wyprawa ekwity rzymskiego pod koniec panowania Cesarza Nerona, była prawdopodobnie częścią polityki wewnętrznej. Cesarz chcą zwrócić uwagę na wspaniałość swoich rządów wysłał ekspedycje również do źródeł Nilu i na Kaukaz aby dotrzeć do krańców znanego wówczas świata. Szlak umożliwiły także infiltrację polityczną stosunków wewnętrznych ludów północy, które potencjalnie zagrażały naddunajskiej granicy. Ponadto poszerzyła się znacznie wiedza na temat geografii.

Mapa Szlak Bursztynowy Podróże Inspirują

Szlak Bursztynowy to dowód na to jak ciekawa i egzotyczna jest Polska. Jesteś gotów podążyć Bursztynowym Szlakiem?

 

EuroVelo 9 (EV9 lub R9) to rowerowy szlak bursztynowy. Prowadzi od Gdańska przez Poznań Wrocław, Brno, Wiedeń, Maribor, Lublana, Triest do miejscowości Pula w Chorwacji nad Morzem Adriatyckim. To prawie dwa tysiące kilometrów.

Myślę że warto spróbować!

Źródła:

  • Jerzy Wielowiejski „Główny Szlak Bursztynowy w czasach Cesarstwa Rzymskiego” Wrocław – Warszawa – Kraków – Gdańsk 1980 r.
  • „Encyklopedia PWN” Warszawa 1973
  • Władysław Kopaliński „Słownik mitów i tradycji kultury” Warszawa 2003
  • http://www.wikipedia.org
Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s